Relacja z Walnego Zjazdu SI

nz1W październiku 2015 roku, jak co trzy lata, odbył się Walny Zjazd Międzynarodowego Servasu, tym razem w Nowej Zelandii. Polskę reprezentowała zastępczyni sekretarz krajowej, Joanna Mozga. Poza nią na zjeździe obecni były trzy osoby z Polski pełniące funkcje w Servasie Międzynarodowym: Ewa Dzieżawska​, przewodnicząca Komisji Rozwoju (Development Committee), Mirek Wasilewski, skarbnik Servas International i członek sześcioosobowego Zarządu Servasu (EXCO) i Janek Dzierżawski, członek Komisji Młodzieży (Youth Committee). W imieniu polskiego Servasu dziękujemy bardzo Mirkowi Wasilewskiemu za ogrom pracy włożony w tak ważny obszar jak finanse Servasu Międzynarodowego – Mirek pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, czyli sześć lat, do zeszłorocznej konferencji.
Poniżej relacja napisana przez naszą delegatkę. Zapraszamy do dzielenia się refleksjami, pomysłami na temat planów co do przyszłości Servasu, celów, jakie sobie stawia. Miłej lektury!

Po prawie trzydziestu godzinach lotu dotarliśmy do Auckland na wyspie północnej, zmęczeni i jednocześnie podekscytowani perspektywą spotkania starych i nowych znajomych. Był środek nocy i miasto przywitało nas dość​ chłodnym powietrzem, ale już w ciągu dnia cieszyliśmy się słońcem i przyjemną wiosenną temperaturą. Dzień przed konferencją odbyło się pierwsze spotkanie powitalne z udziałem większości uczestników dla których Auckland było również punktem startowym, a nazajutrz z rana wyruszyliśmy na południe w okolice Matamata, gdzie tradycyjnym przemówieniem, śpiewem oraz przywitaniem maoryskim polegającym na delikatnym zetknięciu się nosami i czołem, oficjalnie otwarto Walny Zjazd Servasu Międzynarodowego. Konferencja to wiele godzin intensywnych dyskusji o przyszłości Servasu, nowe koncepcje, owocne pomysły a także spory i podejmowanie ostatecznych decyzji w drodze głosowania, to również kolejne wybory do Exco. Jednym z ważniejszych dla mnie punktów tego spotkania pod nazwą „Servas in transition” była prezentacja prototypowego programu Servas Online który z pewnością pomoże w rozwoju organizacji w przyszłości.

Oczywiście był również czas na trochę rozrywki, m.in. prezentacje poszczególnych krajów, w tym wieczór z kulturą maoryską, okoliczna wycieczka do serca nowozelandzkiej natury, czy wieczorne tańce. To co ja wspominam z wielkim sentymentem, to znajdujący się na terenie ośrodka basen z wodą termalną z gorących źródeł, gdy po całym dniu wyczerpujących dyskusji relaksowaliśmy się pod cudownym gwiazdozbiorem Krzyża Południa.

Z ważniejszych postanowień konferencji:

​Wybór zarządu (​Exco)​:

Prezy​dent – Jonny Saganger (Szwecja​)

​W​ice Prezy​dent – Ann Greenhough (Wielka ​Brytania)

​Sekretarz (​General Secretary)​ – Penny Pattison (K​anada)

​Skarbnik ​– LV Subramanian (India)

K​oordy​nator List Gospodarzy​ – Palo Colangelo (Argenty​na)

​Sekretarz Działań na Rzecz Pokoju (​Peace Secretary)​ – Danielle Serres (France)

Ewa została ponownie wybrana do Development Committee, natomiast Janek został członkiem Youth Leadreship Committee.

Zdecydowano, iż Servas International powinien posiadać​ legalną siedzibę, a więc zostanie zarejestrowany jako międzynarodowa organizacja pozarządowa, w związku z czym przewiduje się powołanie zespołu składającego się z dwóch osób, który w latach 2015 – 2018 przeprowadzą rozeznanie wśród krajów, które ze względu na odpowiednie warunki ekonomiczno-polityczne byłyby właściwe do tego celu.

W związku z przyjętą przez Państwa ONZ Agendą na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju której głównym celem jest eliminacja ubóstwa, walka z nierównością i przeciwdziałanie zmianom klimatu w perspektywie najbliższych 15 lat, Servas International zakłada długookresową strategię zaangażowania się w ten program poprzez stworzenie zespołu maksymalnie 5 osób aktywnie uczestniczących na rzecz realizacji tych celów głownie na szczeblu lokalnym.

Język hiszpański będzie drugim językiem powszechnie używanym w Organizacji.

Servas Internationl zakłada aktywną współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, które opierają się na podobnych wartościach i celach jak Servas.

Zakłada się promowanie Servasu jako organizacji przyjaznej rodzinie, dzieciom i młodzieży. Co najmniej dwie osoby zostaną wyznaczone jako team nadzorujący promowanie Servasu wśród młodych ludzi, a strategia działania i pierwsze wyniki zostaną przedstawione na kolejnym GA. Ponadto przy współpracy poszczególnych krajów oraz zaangażowaniu Development Committee i Youth Leadership Committee, Servas będzie aktywnie działał na szczeblu regionalnym oraz lokalnym.

Zatwierdzono wniosek mający na celu zmianę zasad udzielania gościny na bardziej elastyczne niż dotychczasowa zasada dwóch nocy. Nowa strona Servas International przewiduje specjalną zakładkę „making connections”, która będzie dawała możliwość ustalenia długości pobytów według własnych upodobań, a ponadto umożliwi wymianę zainteresowań, umiejętności i doświadczeń wśród członków Servasu. Nauka języka to zarówno dotychczasowe SYLE dla młodych ludzi (Servas Youth Language Experience), a także możliwość podroży i nauki dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych poprzez różnego rodzaju  aktywności, np. wymianę doświadczeń​, zainteresowań czy wolontariat.

Postanowiono, że wszystkie kraje będą używały nowe logo.

Galerię ze spotkania znajdziecie pod linkiem: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.946310052072222.1073741848.115028425200393&type=3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *